Հայաստանի Հանրապետությունում մարդկանց թրաֆիքինգի կամ շահագործման դեմ կազմակերպված պայքարն ընթանում է ավելի քան երկու տասնամյակ` սկսվելով 2002 թվականին: Ստեղծվել է հիմնարար օրենսդրական մեխանիզմ, որը եզրագծում է մարդկանց թրաֆիքինգի կամ շահագործման դեմ պայքարում ներգրավված դերակատարների գործառույթները և մարդկանց թրաֆիքինգի կամ շահագործման զոհ դարձած անձանց պաշտպանության ու աջակցության շրջանակը:
Մարդկանց թրաֆիքինգի կամ շահագործման դեմ պայքարն արդյունավետ իրականացնելու նպատակով մշակվել են եռամյա ազգային ծրագրեր։ Վերջինը` յոթերորդը, ներառել է 2023-2025 թվականների ժամանակահատվածը:
Հայաստանի Հանրապետությունում 2023-2025 թվականների ընթացքում մարդկանց թրաֆիքինգի կամ շահագործման դեմ պայքարի կազմակերպման ազգային ծրագիրում ներկայացված գործողություններն ուղղված են մարդկանց թրաֆիքինգի կամ շահագործման դեմ պայքարի արդյունավետ կազմակերպմանը և ներառված են 7 հիմնական բաժիններում`
1) մարդկանց թրաֆիքինգի կամ շահագործման դեմ պայքարի օրենսդրության կատարելագործում.
2) մարդկանց թրաֆիքինգի կամ շահագործման կանխարգելում.
3) երեխաների թրաֆիքինգի կամ շահագործման կանխարգելում.
4) մարդկանց թրաֆիքինգի կամ շահագործման ենթարկված անձանց հայտնաբերում, պաշտպանություն և աջակցություն.
5) միջազգային համագործակցություն.
6) ուսումնասիրությունների կատարում.
7) մշտադիտարկում և գնահատում:
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը ևս ներգրավված է «Մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի կազմակերպման ՀՀ 2023-2025թթ․ ազգային ծրագիր»-ից բխող՝ օրենսդրության կատարելագործման և մարդկանց թրաֆիքինգի կամ շահագործման վտանգների վերաբերյալ հանրության՝ հատկապես երեխաների և երիտասարդների շրջանում իրազեկվածության բարձրացմանն ու կանխարգելմանն ուղղված գործողություններում։
Հարկ է նշել, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 5-ին ընդունվել է «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության ՀՕ-360-Ն օրենքը, որով սահմանվել է «պարտադիր կամ հարկադիր աշխատանքի» եզրույթը:

Организованная борьба с торговлей людьми или эксплуатацией людей в Республике Армения ведется уже более двух десятилетий, начиная с 2002 года. Был создан фундаментальный законодательный механизм, определяющий функции субъектов, участвующих в борьбе с торговлей людьми или эксплуатацией, и рамки для защиты и поддержки жертв торговли людьми или эксплуатации.
С целью эффективной борьбы были разработаны трехлетние национальные программы. Последний, седьмой, охватил период 2023-2025 годов.
Действия, представленные в Национальном плане организации борьбы с торговлей людьми или эксплуатацией в Республике Армения на 2023-2025 годы, направлены на эффективную организацию борьбы с торговлей людьми или эксплуатацией и включены в 7 основных разделов:
1) совершенствование законодательства о борьбе с торговлей людьми или эксплуатацией;
2) предотвращение торговли людьми или эксплуатации;
3) предотвращение торговли детьми или их эксплуатации;
4) выявление, защита и поддержка лиц, подвергшихся торговле людьми или эксплуатации;
5) международное сотрудничество.
6) проведение исследований.
7) мониторинг и оценка.
Инспекционный орган здравоохранения и труда РА также вовлечен в действия, вытекающие из «Национальной программы РА по организации борьбы с трафикингом и эксплуатацией людей на 2023-2025 гг.», направленные на совершенствование законодательства и повышение осведомленности общественности, особенно среди детей и молодежи, об опасностях трафикинга.
Следует отметить, что 5 октября 2022 года был принят Закон Республики Армения ЗР-360-Н «О внесении дополнений в Трудовой кодекс Республики Армения», которым установлен термин «обязательный или принудительный труд».