2021 թ. հունվարի 1-ին ուժի մեջ են մտել «Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» ՀՀ օրենքի որոշ դրույթներ։
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը, որպես այդ դրույթների պահանջների կատարման վերահսկողություն իրականացնող մարմին տեղեկացնում է, որ.
• hյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներում (առողջարաններ, հանգստյան և մասնագիտացված ճամբարներ կամ տներ, պանսիոններ, զբոսաշրջային, մանկապատանեկան և ճամբարային բնակատեղիներ (համալիրներ), զբոսաշրջային տներ),
• աշխատանքային այլ փակ տարածքներում՝ անկախ սեփականության ձևից,
• առևտրի կենտրոններում
տնտեսավարող սուբյեկտների ղեկավարների կողմից պետք է տեղադրված լինեն ծխախոտային արտադրատեսակի կամ ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչի օգտագործման արգելքի և սահմանափակումների մասին տեղեկատվություն պարունակող ցուցանակներ։
Արգելքի և սահմանափակումների մասին տեղեկատվություն պարունակող ցուցանակներ պետք է լինեն ցանկացած փակ հանրային այլ տարածքներում ևս, ներառյալ՝ ընդհանուր օգտագործման տարածքները,
ԲԱՑԱՌՈՒԹՅԱՄԲ՝
• օդանավակայանների, որտեղ թույլատրվում է ունենալ օգտագործման համար առանձնացված հատուկ տարածքներ, որոնց ներկայացվող տեխնիկական պահանջները սահմանում է առողջապահության բնագավառի պետական լիազոր մարմինը,
• հիվանդանոցային ձևով հոգեբուժական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների, որտեղ թույլատրվում է ունենալ օգտագործման համար առանձնացված հատուկ տարածքներ, որոնց ներկայացվող պահանջները սահմանում է առողջապահության բնագավառի պետական լիազոր մարմինը.
• զորամասերում և զինվորական հաստատություններում, բացառությամբ «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ներքին ծառայության կանոնագիրքը հաստատելու մասին» օրենքով նախատեսված օգտագործման համար առանձնացված հատուկ տարածքների։
ԱԱՏՄ աշխատակիցները գործընկեր տեսչականների հետ շարունակում են ուժեղացված ստուգայցերը
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի աշխատակիցները գործընկեր տեսչականների հետ շարունակում են ուժեղացված ստուգայցերը հանրային տրանսպորտում, նախակրթական և կրթական հաստատություններում, ինչպես նաև առևտրի կենտրոններում։
ԱԱՏՄ տեսուչները Քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի աշխատակիցների և Ճանապարհային ոստիկանության ծառայողների հետ ուժեղացված վերահսկողություն են իրականացրել հանրային տրանսպորտում Covid-անվտանգության նորմերի պահպանման նկատմամբ:
Խստացված ստուգայցի արդյունքում Տեսչական մարմնի մասնագետները ուղևորափոխադրման համակարգում արձանագրել են մի շարք խախտումներ։ Մասնավորապես՝ վարորդներն ու ուղևորները չեն կրել դիմակ, եղել են կուտակումներով երթուղայիններ, որոշ երթուղայիններում բացակայել են ախտահանիչ նյութերը։ Կազմվել են վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ արձանագրություններ, որոնց հիմքով կկիրառվեն տուժանքներ։
Կրթության տեսչական մարմնի մասնագետների հետ Covid-անվտանգության նորմերի պահպանումը դիտարկել են մանկապարտեզներում և դպրոցներում։ Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի գործընկերների հետ ստուգայց է իրականացվել  փակ տարածքներում՝ առևտրի խոշոր կենտրոններում։
Տեսչական մարմնի մասնագետները զուգահեռ իրականացրել են նաև կանխարգելիչ բացատրական և իրազեկման աշխատանքներ, տեղում արձանագրված թերությունների մասով տվել շտկման ցուցումներ։
Տեսչական մարմնի աշխատակիցները հրաձգության հանրապետական մրցույթում զբաղեցրել են 4-րդ տեղը
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի աշխատակիցները մարտի 22-ից 23-ը մասնակցել են պետական մարմինների աշխատակիցների միջև հրաձգության հանրապետական մրցույթին, որն անցկացվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ։
Մրցույթն անցկացվել է «Ասպար Արմս» հրաձգարանում։ Միջոցառման նպատակն էր պետական մարմինների աշխատողների շրջանում զարգացնել զենքի արդյունավետ օգտագործման և արագ կողմնորոշման հմտությունը:
Մասնակցել են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի, նախարարությունների, կառավարությանն առընթեր պետական մարմինների, մարզպետարանների մոտ 200 աշխատակիցներ: Մրցել են անհատական և թիմային հաշվարկով:

Сотрудники ИОЗТ продолжают усиленные проверки
Сотрудники Инспекционного органа Здравоохранения и Труда РА совместно с инспекторами других инспекционных органов, продолжают усиленные проверки в общественном транспорте, дошкольных и общеобразовательных учреждениях, а также в торговых центрах.
Инспекционный Орган Здравоохранения и труда Республики Армения, ИОЗТ совместно с Инспекционным органом градостроительства, технической и пожарной безопасности и с инспекторами Дорожной полиции продолжили усиленные проверки общественного транспорта по соблюдению регламентов профилактики новой коронавирусной инфекции.
В результате проверок специалисты Инспекционного органа зафиксировали ряд нарушений. В частности, водители и пассажиры автотранспорта были без медицинских масок, отсутствовали дезинфицирующие средства, а также в общественном транспорте наблюдалось определенное скопление пассажиров. В ходе проверок были составлены протоколы об административных правонарушениях, на основании которых будут применяться штрафы.
Сотрудники инспекционного органа совместно в инспекторами Инспекционного органа образования рассматривали соблюдение норм Covid-19 в детских садах и школах, а с коллегами из Инспекционного органа по надзору за рынком были проведены проверки в крупных торговых центрах.
Одновременно с проверками, специалисты Инспекционного органа на месте провели консультации и разъяснительную работу с целью их устранения.
Сотрудники Инспекционного органа заняли 4-ое место в республиканском конкурсе по стрельбе
Сотрудники Инспекционного Органа Здравоохранения и Труда Республики Армения 22-23 марта приняли участие в республиканском конкурсе по стрельбе между сотрудниками государственных органов. Мероприятие было организовано Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.
Конкурс проходил на полигоне для стрельбы «Аспар Армс». Целью мероприятия было развитие навыков и умения обращения с оружием, среди сотрудников государственных органов.
В республиканском конкурсе приняли участие около 200 сотрудников аппарата президента, министерств, государственных органов при правительстве, областных администраций. Соревнования проходили как в индивидуальном, так и в командном зачетах.
В конкурсе приняли участие 6 сотрудников Инспекционного органа.
По итогам соревнования команда ИОЗТ заняла 4-е место в общекомандном зачете среди участников 34 государственных органов, набрав 87 баллов.
В течении 2020г. 127 письменных запросов
Инспекционный орган в 2020 г. получил 127 письменных запросов на получение информации от граждан, хозяйствующих субъектов, различных общественных организаций и средств массовой информации.
Письменные запросы, полученные от СМИ, составили 13% от общего числа.
Вопросы касались всех 4 сфер, подлежащих контролю со стороны Инспекционного органа. В связи с эпидемиологической ситуацией преобладали запросы о противоэпидемических правилах профилактики и защиты от COVID-19.
На все запросы были даны ответы и предоставлена полноценная информация. Следует отметить, отказов предоставления информации не было.