Սեմինար-իրազեկում՝ Վանաձորի տնտեսավարողների համար
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի հյուսիսային տարածքային կենտրոնի պետ Արման Ոսկանյանի, աշխատողների առողջության պահպանման և անվտանգության ապահովման վերահսկողության բաժնի և աշխատանքային օրենսդրության վերահսկողության բաժնի տեսուչների կողմից հունիսի 27-ին Վանաձոր քաղաքում անցկացվել է իրազեկման սեմինար։
Միջոցառմանը մասնակցել են տնտեսավարող սյուբեկտների գրեթե  2 տասնյակ ներկայացուցիչներ։
Թեման՝ «Աշխատանքային օրենսդրության մեջ կատարված փոփոխությունները և ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի առանձին դրույթների կիրառման առանձնահատկությունները»։
Տեսչական մարմնի ներկայացուցիչները պատասխանել են սեմինարի մասնակիցների բազմաթիվ հարցերին:
Իրազեկման սեմինար՝ Կոտայքի մարզում
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի Արևելյան տարածքային կենտրոնի մասնագետները, 2024 թվականի հունիսի 25-ին, իրազեկման սեմինար են անցկացրել ՀՀ Կոտայքի մարզի մարզպետարանի առողջապահության և սոցիալական ոլորտի հարցերի և իրավաբանական վարչությունների ղեկավարների, մարզում գործող բոլոր բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունների ղեկավարների և աշխատակիցների համար։
Իրազեկման սեմինարին մասնակցել է շուրջ 40 անձ։
Արևելյան տարածքային կենտրոնի պետ Աստղիկ Բալասանյանը ողջունել է մասնակիցներին և ամփոփ ներկայացրել Տեսչական մարմնի գործառույթների ու լիազորությունների շրջանակը։
Ներկայացվել են Տեսչական մարմնի կողմից վերահսկվող բժշկական օգնության և սպասարկման, հիգիենիկ, սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային և աշխատանքային իրավունքի ոլորտներում գործող օրենսդրական իրավական ակտերը, ինչպես նաև 2023 թվականին ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում կատարված ծավալուն փոփոխությունները։
Իրազեկման սեմինարի ընթացքում Տեսչական մարմնի աշխատակիցները պատասխանել են մասնակիցների բազմաթիվ հարցերին, տվել սպառիչ պատասխաններ։ Ներկաներն առաջարկել են նույն ձևաչափով հանդիպումները դարձնել շարունակական։
Սեմինար-դասընթացներ՝ Սիսիանի, Գորիսի, Կապանի, Մեղրիի, Ագարակի, Վայքի, Եղեգնաձորի տնտեսավարողների մի քանի տասնյակ ներկայացուցիչների համար
Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի Հարավային տարածքային կենտրոնի աշխատակիցները շարունակում են  իրազեկման աշխատանքները։
Այս փուլում սեմինար-դասընթացներ անցկացրեցին Սիսիանի, Գորիսի, Կապանի, Մեղրիի, Ագարակի,  Վայքի, Եղեգնաձորի տնտեսավարողների մի քանի տասնյակ ներկայացուցիչների համար։ Սեմինարներին ներկայացվել են բժշկական օգնության և սպասարկման, դեղերի շրջանառության, հիգիենիկ, սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային վերահսկողության, ինչպես նաև աշխատանքային օրենսդրության, ներառյալ աշխատողների առողջության պահպանման և անվտանգության ապահովման ոլորտներին առնչվող մի շարք իրավական ակտեր։
ՏՄ աշխատակիցները ներկայացրել են ոլորտները կարգավորող օրենքները, իրավական ակտերը, պատասխանել են մասնակիցների հարցերին և հորդորել են խստագույնս պահպանել օրենսդրության պահանջները։

Семинар-осведомленность для хозяйствующих субъектов в города Ванадзор
27 июня в городе Ванадзор состоялся ознакомительный семинар с участием начальника северного территориального центра Инспекционного органа здравоохранения и труда РА Армана Восканяна, инспекторов отдела надзора за сохранением здоровья и обеспечением безопасности работников и отдела правового контроля трудового законодательства.
В мероприятии приняли участие почти два десятка представителей хозяйствующих субъектов.
Тема семинара: «Изменения, внесенные в трудовое законодательство и особенности применения отдельных положений Трудового кодекса РА».
В ходе встречи представители Инспекционного органа ответили на  интересующие вопросы участников семинара.
Семинар по повышению осведомленности в Котайкской области
25 июня 2024 года специалисты Восточного территориального центра Инспекционного органа здравоохранения и труда РА провели семинар по повышению осведомленности для руководителей управлений по вопросам здравоохранения и социальной сферы, а также для юридического департамента муниципалитета Котайкской области РА.  На семинаре присутствовали также руководители и сотрудники организаций оказывающих медицинскую помощь и обслуживание.
В семинаре приняли участие около 40 человек.
В ходе встречи были представлены подконтрольные Инспекционному органу законодательные правовые акты в сфере медицинской помощи и обслуживания, гигиенического, санитарно-гигиенического и противоэпидемического контроля и трудового права, а также были представлены масштабные изменения, внесенные в Трудовой кодекс РА в 2023 году.
В ходе семинара по повышению осведомленности сотрудники Инспекционного органа ответили на многочисленные вопросы участников. Присутствующие предложили докладчикам подобные встречи проводить чаще и в том же формате.
Семинары-тренинги для нескольких десятков представителей хозяйствующих субъектов Сисиана, Гориса, Капана, Мегри, Агарака, Вайка, Ехегнадзора
Сотрудники Южного территориального центра Инспекционного органа здравоохранения и труда РА продолжают семинары-тренинги.
На этом раз семинары были проведены для нескольких десятков представителей хозяйствующих субъектов Сисиана, Гориса, Капана, Мегри, Агарака, Вайка и Ехегнадзора. В процессе встречи были представлены правовые акты, касающиеся медицинской помощи и обслуживания, оборота лекарств, гигиенического, санитарно-гигиенического и противоэпидемического контроля, а также трудового законодательства, включая охрану здоровья и безопасность работников.
В ходе тренинга сотрудники Инспекционного органа представили законы, правовые акты, регулирующие сферы, ответили на интересующие вопросы участников.  Докладчики присутствующих призвали строго соблюдать требования законодательства.