Իրազեկման սեմինար՝  Լաբորատոր գործունեության ոլորտի իրավական ակտերի իրազեկման վերաբերյալ
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնում տեղի է ունեցել իրազեկման սեմինար՝  Լաբորատոր գործունեության ոլորտի իրավական ակտերի իրազեկման վերաբերյալ։
Սեմինարը վարել է Տեսչական մարմնի Բժշկական օգնության և սպասարկման վերահսկողության վարչության պետ Քրիստինե Աբրահամյանը։
Մասնակցել են բժշկական կազմակերպությունների, լաբորատոր ծառայությունների, ուժային և գործընկեր այլ կառույցների ներկայացուցիչներ։
Քրիստինե Աբրահամյանը ներկայացրել է ոլորտի իրավական ակտերն ու փաստաթղթաշրջանառության հետ կապված խնդիրները։
Հաջորդել է հարց ու պատասխան, քննարկում։
Դասընթաց՝ Զինվորի տանը
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի և Զինվորի տան միջև կնքված համագործակցության հուշագրի շրջանակներում՝ մարդկային ռեսուրսների կառավարման ոլորտին առնչվող ՀՀ օրենսդրության ուսուցման թեմաներով հերթական դասընթացն է տեղի ունեցել զինվորների և նրանց ընտանիքի անդամների համար։
Տեսչական մարմնի Աշխատանքային օրենսդրության իրավական վերահսկողության բաժնի պետ Ալվարդ Արշակյանն ու նույն բաժնի գլխավոր տեսուչ Հրանտ Պապիկյանը ներկայացրել են ՀՀ աշխատանքային օրենսդրության, նորմատիվ իրավական ակտերի դրույթները։
Դասընթացներն իրականացվում են շաբաթական երկու անգամ. հաջողությամբ ավարտած շահառուներին կողմերն աջակցելու են նաև պրակտիկա անցնելու և աշխատանքի ընդունվելու հարցերում։
Տեսչական մարմինն ու Զինվորի տունը համագործակցության հուշագիրը կնքել են 2021 թ.-ի նոյեմբերի 19-ին։
Վերացվում են Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործելու սահմանափակումները
Փոփոխություն է կատարվել ՀՀ կառավարության 2020 թվականի սեպտեմբերի 11-ի 1514-Ն որոշման մեջ։
Վերացվում են Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործելու սահմանափակումները:
Ուժը կորցրած է ճանաչվել Հայաստանի Հանրապետության տարածք օդային և ցամաքային սահմանային անցման կետերով մուտք գործելիս կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող առավելագույնը 72 ժամ վաղեմության սերտիֆիկատ կամ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կամ Եվրոպական միության կողմից նախաորակավորված կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հարուցչի հակածնի հայտնաբերման արագ ախտորոշիչ թեստի 24 ժամ վաղեմության բացասական արդյունքը հավաստող սերտիֆիկատ ներկայացնելու պահանջը:

Семинар по информированию о правовых актах в области лабораторной деятельности
В Инспекционном органе здравоохранения и труда РА состоялся семинар по информированию о правовых актах в области лабораторной деятельности.
Семинар вела начальник управления по контролю за медицинской помощью и обслуживанием Инспекционного органа Кристина Абраамян.
В семинаре приняли участие представители медицинских организаций, лабораторных служб, силовых и других партнерских структур.
В ходе семинара Кристина Абраамян представила правовые акты сферы и проблемы, связанные с документооборотом.
В процессе встречи участники имели возможность задать интересующие вопросы и получить компетентные ответы, состоялось активное обсуждение.
Обучение в Доме салдата
В рамках меморандума о сотрудничестве, заключенного между Инспекционным органом здравоохранения и труда РА и Домом солдата, состоялся очередной курс по обучению. В частности, в ходе семинара сотрудники ИОЗТ ознакомили военнослужащих и членов их семей законодательству РА, касающемуся сферы управления человеческими ресурсами.
Начальник отдела правового контроля трудового законодательства Инспекционного органа Алвард Аршакян и главный инспектор того же отдела Грант Папикян представили положения трудового законодательства РА, нормативных правовых актов.
Занятия проводятся два раза в неделю. Успешно окончившим курс бенефициарам будет оказано содействие в вопросах прохождения стажировки и приема на работу.
Напомним, что 19 ноября 2021 года между Инспекционным органом и Домом солдата был подписан меморандум о сотрудничестве.
Отменяются ограничения на въезд на территорию Республики Армения
Внесены изменения в постановление Правительства РА от 11 сентября 2020 года № 1514-Н.
Отменяются ограничения на въезд на территорию Республики Армения.
В частности,  утратило силу требование о предъявлении справки с отрицательным результатом ПЦР-теста на COVID-19, сделанного не ранее чем за 72 часа, или предварительно квалифицированный Всемирной Организацией Здравоохранения или Европейским союзом  экспресс-тест на антиген COVID-19 сделанного не ранее чем за 24 часа до въезда на территорию РА, через пункты воздушного и сухопутного пограничного перехода.