Արմեն Դանիելյանը ԱԱՏՄ աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ ղեկավարի տեղակալ Վահագն Գրիգորյանին
Մարտի 28-ին Տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Արմեն Դանիելյանը ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի աշխատակազմին է ներկայացրել Տեսչական մարմնի նորանշանակ ղեկավարի տեղակալ Վահագն Գրիգորյանին։
Արմեն Դանիելյանը շնորհավորել է Վահագն Գրիգորյանին՝ պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ՝ հետագա գործունեության ընթացքում:
Վահագն Գրիգորյանը ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնում նշանակվել է մարտի 27-ին՝ ՀՀ վարչապետի որոշմամբ։
Վարչապետին ներկայացվել են Տեսչական մարմինների 2022թ. գործունեության հաշվետվությունները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մարտի 20-ին ներկայացվել են Կառավարությանը ենթակա Տեսչական մարմինների 2022թ. գործունեության հաշվետվությունները:
Քննարկմանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Էկոնոմիկայի, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, Շրջակա միջավայրի նախարարները, Տեսչական մարմինների ղեկավարները, Տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Արմեն Դանիելյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Տեսչական մարմինների ղեկավարները Վարչապետին զեկուցել են 2022թ. կատարված աշխատանքների վերաբերյալ:
Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի կողմից իրականացվել է շուրջ 3000 վերահսկողական միջոցառում՝ բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման, բժշկական օգնության և սպասարկման, դեղերի շրջանառության, աշխատանքային իրավունքի՝ աշխատողների առողջության պահպանման և անվտանգության ուղղություններով: Արձանագրվել է շուրջ 1500 խախտում, տուգանքի չափը կազմել է շուրջ 917 մլն ՀՀ դրամ:
Տեսչական մարմինների ղեկավարներն իրենց զեկույցներում նշել են, որ հաշվետու տարում նախաձեռնվել են օրենսդրական փոփոխություններ, իրականացվել են հանրային իրազեկման միջոցառումներ, վերահսկողության գործընթացում ներդրվել են թվային գործիքներ: Տեղեկատվություն է ներկայացվել նաև կառուցվածքային բարեփոխումների և կադրային համալրվածության վերաբերյալ:
Վարչապետին ներկայացվել են նաև Տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի կողմից կատարված աշխատանքներն ու օրենսդրական նախաձեռնությունները: Նշվել է, որ վերլուծության արդյունքում վեր են հանվել որոշ խնդիրներ, որոնք անհրաժեշտ են դարձնում վերահսկողության ռազմավարական մոտեցումների հստակեցումը և ըստ այդմ՝ տեսչական գործառույթների, ընթացակարգերի, գործիքակազմի լավարկումը:
Հաջորդիվ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն զեկույցների վերաբերյալ, արծարծվել են ներկայացված թեմաներին վերաբերող հարցեր, քննարկվել են հետագա անելիքները:
Վարչապետն անդրադարձել է վերահսկողության ռազմավարության խնդրին՝ կարևորելով քաղաքականությունների մշակման գործընթացի վրա տեսչական վերահսկողության արդյունքների ազդեցության գնահատումը և ստանդարտների մշակումը:
«Մենք պետք է չափանիշներ ձևավորենք բոլոր ոլորտներում, որպեսզի կարողանանք բովանդակային և որակական վերահսկողություն իրականացնել», — նկատել է Կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է տեսչական համակարգում թվային գործիքակազմի շարունակական ներդրման մասին, որը թույլ կտա զարգացնել համակարգերի փոխգործելիության մակարդակը և բարձրացնել աշխատանքի արդյունավետությունը: Երկրի վարչապետն ընդգծել է մի շարք ուղղություններով բարեփոխումները շարունակելու անհրաժեշտությունը և խորհրդակցության արդյունքներով տվել հանձնարարականներ:
5635 զանգ՝ «Թեժ գիծ» ծառայության հեռախոսահամարով
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի «Թեժ գիծ» ծառայության հեռախոսահամարով 2022 թվականին ստացվել է 5635 զանգ։
Դրանց բաշխումն ըստ ոլորտների և բնույթի՝
☑ Աշխատանքային իրավունքի՝ ներառյալ աշխատողների առողջության պահպանման և անվտանգության ապահովման ոլորտ ` 3242,
☑ բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման ոլորտ` 274,
☑ դեղերի շրջանառության ոլորտ` 110,
☑ բժշկական օգնության և սպասարկման ոլորտ` 127,
☑ այլ հարցեր՝ 1882։
Տնտեսավարող սուբյեկտների կողմից տրված հարցերի գերակշիռ մասը վերաբերել է աշխատանքային իրավունքի ոլորտում ՀՀ օրենքների ու այլ նորմատիվ իրավական ակտերի պահանջների պահպանմանը, մասնավորապես՝
— աշխատանքային օրենսդրության կիրարկմանը,
— աշխատանքի պայմանների և աշխատողների իրավունքների պահպանմանը,
— առողջությանը պատճառված վնասի փոխհատուցմանը,
— բժշկական զննությունների անցկացման ընթացակարգերին,
— աշխատանքից ազատվելու դեպքում վերջնահաշվարկի կատարման կարգին,
— աշխատանքից ազատման համար սահմանված ընթացակարգերին,
— արտաժամյա աշխատանքի համար սահմանված հավելումների հաշվարկմանը,
— հղիության և ծննդաբերության արձակուրդում գտնվողների աշխատանքային իրավունքներին,
— Covid-19 դեմ չպատվաստված և առանց թեստավորման աշխատանքի ներկայացող անձանց աշխատանքի չթույլատրելուն և նշված հիմքով աշխատանքից ազատման իրավաչափությանը։

Армен Даниелян представил нового заместителя руководителя Инспекционного органа Ваагна Григоряна
28 марта исполняющий обязанности начальника Бюро по координированию работ инспекционных органов Армен Даниелян представил сотрудникам Инспекционного органа здравоохранения и труда РА новоназначенного заместителя руководителя Инспекционного органа Ваагна Григоряна.
В своем славе Армен Даниелян поздравил Ваагна Григоряна со вступлением в должность и пожелал ему успехов в дальнейшей деятельности.
27 марта Решением премьер-министра РА Ваагн Григорян назначен на должность заместителя руководителя Инспекционного органа здравоохранения и труда РА.
Премьер-министру представлен доклад о деятельности инспекционных органов за 2022 год
Премьер-министру Николу Пашиняну представлен доклад о деятельности подведомственных правительству инспекционных органов в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министры труда и социальных вопросов, экономики, образования, науки, культуры и спорта, руководители инспекционных органов, и.о. начальника Бюро по координированию работ инспекционных органов Армен Даниелян и другие должностные лица.
Руководители инспекционных органов доложили премьер-министру о проделанной за 2022 год работе.
Инспекционный орган здравоохранения и труда провел около 3000 инспекционных мероприятий в сферах обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности населения, оказания медицинской помощи и медобслуживания, обращения лекарственных средств, трудового права, охраны здоровья и безопасности работников. Было зарегистрировано около 1500 нарушений, сумма штрафов составила около 917 млн драмов.
Руководители инспекционных органов в своих докладах отметили, что в отчетном году инициированы законодательные изменения, реализованы мероприятия по информированию населения, в процесс контроля внедрены цифровые инструменты. Также была представлена информация о структурных реформах и кадровом пополнении.
Премьер-министру также были представлены деятельность и законодательные инициативы Бюро по координированию работ инспекционных органов. Было отмечено, что в результате анализа были выявлены некоторые проблемы, подчеркивающих необходимость уточнения стратегических подходов контроля и, соответственно, совершенствования инспекционных функций, процедур и инструментов.
Затем состоялся обмен мнениями относительно представленных докладов, были обсуждены связанные с представленными темам вопросы и дальнейшие шаги.
Премьер-министр коснулся вопроса стратегии контроля, подчеркнув важность оценки влияния результатов инспекций на процесс разработки политики и стандартов. “Мы должны разработать стандарты по всем сферам, чтобы суметь осуществлять контроль контента и качества”, — отметил глава правительства.
Никол Пашинян коснулся внедрения цифровых инструментов в инспекционную систему, что позволит повысить уровень интероперабельности систем и эффективность работы. Премьер-министр подчеркнул необходимость продолжения реформ по ряду направлений и по итогам совещания дал поручения.
С деталями можете ознакомиться перейдя по ссылке
https://www.primeminister.am/…/Nikol-Pashinyan-meeting/…
5635 звонка на телефон службы «Горячая линия»
В 2022 году на телефон горячей линии Инспекционного органа здравоохранения и труда РА поступило 5635 звонка.
Их распределение по сферам и характеру:
☑ 3242 — сфера трудового права, включая обеспечение охраны здоровья и безопасности работников,
☑ 274 – сфера в области санитарно-эпидемиологической безопасности населения,
☑ 110 — сфера обращения лекарств,
☑ 127 — сфера медицинской помощи и обслуживания,
☑ 1882 – другие вопросы.
Большая часть вопросов, заданных хозяйствующими субъектами, касалась соблюдения требований законов и иных нормативных правовых актов РА в сфере трудового права, в частности:
— соблюдение трудового законодательства,
— соблюдение условий труда и прав работников,
— возмещение вреда, причиненного здоровью,
— порядок проведения медицинских осмотров,
— порядок проведения окончательного расчета при увольнении,
— установленный порядок увольнения,
— расчет надбавок за сверхурочную работу,
— трудовое право для лиц, находящихся в отпуске по уходу за ребенком,
— допуск к работе сотрудников, не прошедших вакцинацию от Covid-19, не прошедших тестирование, и законность увольнения по указанному основанию.