Աշխատանքային քննարկում՝ ԱԱՏՄ-ում
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնում կայացել է աշխատանքային քննարկում՝ Տեսչական մարմնի կենտրոնական ապարատի և տարածքային կենտրոնների աշխատողների մասնակցությամբ։
Քննարկվել են ՀՀ կառավարության մարտի 10-ի նիստում աշխատանքային իրավունքի վերահսկողության բնագավառում հաստատված ստուգաթերթի կիրակման վերաբերյալ հարցեր։
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի մասնագետներն անցած շաբաթվա ընթացքում՝ մարտի 21-26-ը, հանրապետության ողջ տարածքում իրականացրել են 1190 ստուգայց՝ դիտարկելով առողջապահության նախարարի 17-Ն հրամանով սահմանված Covid-անվտանգության կանոնների պահպանումը։
ԱԱՏՄ մասնագետները բացահայտել են 4 խախտում և դրանց հիմքով կազմել ՎԻՎ արձանագրություններ։ Տնտեսավարողներից 4-ին տրվել է նախազգուշացում։ Նշված ժամանակահատվածում կայացվել է տուգանքի 2 որոշում։
Արձանագրված խախտումները վերաբերել են առողջապահության նախարարի 78-Ն հրամանի պահանջների չկատարմանը, այսինքն՝ չպատվաստված աշխատողների համար աշխատավայր ներկայանալիս յուրաքանչյուր 7 օրը մեկ կորոնավիրուսային հիվանդության ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող սերտիֆիկատ ներկայացնելու պահանջին։
Աշխատանքային օրենսգրքի փոփոխությունները և տեսչական մարմնի գործառություները՝ սեմինարի թեմա
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի աշխատանքային օրենսդրության իրավական վերահսկողության բաժնի պետ Ալվարդ Արշակյանը մասնակցել է «ՀՀ աշխատանքային օրենսգիրք. սպասվող փոփոխություններ, ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմին. կառուցվածքն ու գործառություները» թեմայով սեմինարին:
Այն նախաձեռնել էր «Սոլիդարիթի սենթր» կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղը։
Սեմինարի ընթացքում քննարկվել է ՀՀ աշխատանքային օրենսգիրքը, դրանում նախատեսված փոփոխությունները:
ԱԱՏՄ աշխատանքային օրենսդրության իրավական վերահսկողության բաժնի պետը ներկայացրել է Տեսչական մարմնի կառուցվածքը, աշխատանքային օրենսդրության նկատմամբ վերահսկողական գործառույթները, ոլորտի ստուգումների համար նախատեսված և կառավարության կողմից հաստատված ստուգաթերթերը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, Արհմիությունների և ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներ:

Рабочая встреча-дискуссия в ИОЗТ
В Инспекционном органе здравоохранения и труда РА состоялось рабочее обсуждение с участием сотрудников центрального аппарата и территориальных центров Инспекционного органа.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с реализацией контрольного листа, в сфере регулирования трудового законодательства, утвержденного 10 марта на заседании правительства РА.
Инспекционный орган здравоохранения и труда РА продолжает инспекционные проверки соблюдения правил защиты от новой коронавирусной инфекции в столице и в регионах РА, утвержденные приказом Министра здравоохранения РА N 17-Н. В период с 7 по 12 марта 2022 г. специалисты ИОЗТ провели в общей сложности 1190 проверок.
Специалистами  Инспекционного органа выявлены  4 нарушения, по фактам которых были составлены протоколы об административном правонарушении, 4-ем хозяйствующим субъектам было дано предупреждение. За указанный период времени было принято 2 решения о назначении штрафа.
Отметим, что большая часть нарушений касалась требования к непривитым работникам, которые каждые 7 дней должны были  предъявлять отрицательный результат ПЦР-теста на COVID-19, сделанного не позднее, чем за 72 часа до прихода на работу.
Изменения в Трудовом кодексе и функции Инспекционного органа
Начальник отдела правового контроля трудового законодательства Инспекционного органа здравоохранения и труда Алвард Аршакян приняла участие в семинаре на тему «Трудовой кодекс РА, ожидаемые изменения, структура и функции Инспекционного органа здравоохранения и труда РА».
Встреча была  инициирована aрмянским филиалом организации «Центр Солидарность».
В ходе семинара был обсужден Трудовой кодекс РА, а также предусмотренные в нем изменения.
В процессе встречи начальник отдела правового контроля трудового законодательства ИОЗТ представила структуру Инспекционного органа, контрольные функции в отношении трудового законодательства, утвержденные правительством контрольные листы, предусмотренные для проверок сферы.
В мероприятии приняли участие представители Министерства труда и социальных вопросов РА, профсоюзов и учебных заведений.