Աշխատանքային հանդիպում Ազգային ժողովում
Տեսչական մարմնի ղեկավար Հակոբ Ավագյանի և Տեսչական մարմնի կենտրոնական ապարատի ոլորտային վարչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել հանդիպում-քննարկում Առողջապահության հարցերի և Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահների և անդամ պատգամավորների հետ։
Տեսչական մարմնի ղեկավարը հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է ինչպես ընթացիկ տարվա գործունեության մասին տեղեկատվություն, այնպես էլ 2020-2022թթ. կատարված աշխատանքները։
Կայացել է ԱՊՀ անդամ երկրների և Մոնղոլիայի աշխատանքի տեսչությունների տարածաշրջանային դաշինքի համաժողովը
Ռուսաստանի Դաշնության Սոչի քաղաքում կայացել է ԱՊՀ անդամ երկրների և Մոնղոլիայի աշխատանքի տեսչությունների տարածաշրջանային դաշինքի համաժողովը, որին հեռավար մասնակցել են ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հակոբ Ավագյանը, ինչպես նաև դաշինքի անդամ երկրների ներկայացուցիչներ։
ՌԴ աշխատանքի և զբաղվածության դաշնային ծառայության ղեկավարի տեղակալ, Աշխատանքի տեսչությունների միջազգային ասոցիացիայի (IALI) փոխնախագահ Իվան Շկլովեցը ողջունել է մասնակիցներին և մաղթել արդյունավետ աշխատանք։
Համաժողովի օրակարգում էին՝
✓ ԱՊՀ անդամ երկրների և Մոնղոլիայի աշխատանքի տեսչությունների տարածաշրջանային դաշինքի ընթացիկ աշխատանքները,
✓ 2022 թվականի միջոցառումների ծրագրի կետերի կատարումը,
✓ Տեսչական մարմինների միջև փորձի փոխանակման հարցը,
✓ Միասնական էլեկտրոնային գրադարան ստեղծելու հարցը,
✓ Դաշինքի կանոնադրության մեջ փոփոխություն կատարելու հարցը,
✓ Դաշինքի միասնական խորհրդանիշի ընտրության և հաստատման թեման,
✓ ԱՊՀ անդամ երկրների և Մոնղոլիայի աշխատանքի տեսչությունների լավագույն տեսուչներին խրախուսելու մեխանիզմի մշակման և ներդրման վերաբերյալ հարցը։
Քննարկվել է նաև նոյեմբերի 3-ին Երևանում ԱՊՀ խորհրդակցական ժողով անցկացնելու հարցը։
Տեսչական մարմնի ղեկավարը հետևել է վարչական շենքի վերանորոգման աշխատանքներին
Տեսչական մարմնի ղեկավարը, պատասխանատուների հետ, այցելեց Արարատյան 26 հասցեում գտնվող, 2020 թ-ին կառավարության որոշմամբ Շենգավիթ վարչական շրջանի Սախարովի անվան թիվ 69 հիմնական դպրոց ՊՈԱԿ-ի երկու մասնաշենքերից Տեսչական մարմնին ամրակցված վարչական շենքը, որտեղ այս պահին մեծ թափով իրականացվում են վերանորոգման աշխատանքները։
Վերանորոգման աշխատանքներն ավարտվելուն պես տարածքում կտեղակայվեն Տեսչական մարմնի կենտրոնական ապարատի և Երևանի տարածքային կենտրոնի աշխատակիցները՝ մոտ 150 հոգի, ինչն առավել համակարգված և օպերատիվ կդարձնի մարմնի աշխատանքները։
Տեսչական մարմնի ղեկավարը տեղում ծանոթացավ վերանորոգման աշխատանքների ընթացքին։ Շինարարական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ քննարկվեց շենքի ներքին հարդարման, ինժեներական ենթակառուցվածքների և արտաքին բարեկարգման աշխատանքների հետ կապված հարցեր։
Տեսչական մարմնի և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի միջև ստորագրված հուշագրի համաձայն՝ տարածքի նախագծանախահաշվային աշխատանքները կատարվել են անվճար հիմունքներով, իսկ էներգախնայող աշխատանքների իրականացման համար նախատեսված միջոցների 20%-ը համաֆինանսավորվելու է նշյալ ծրագրի կողմից։

Рабочая встреча в Национальном собрании
При участии руководителя Инспекционного органа Акоба Авагяна и руководителей отраслевых управлений центрального аппарата Инспекционного органа в Национальном Собрании РА состоялась встреча-обсуждение с руководителями и депутатами постоянных комиссий по вопросам здравоохранения и по труду и социальным вопросам.
В ходе встречи руководитель Инспекционного органа представил информацию как о деятельности за текущий год, так и информацию o проделанных работах за 2020-2022 годы.
Состоялась конференция регионального альянса инспекций труда стран-участников СНГ и Монголии
В Сочи состоялась конференция регионального альянса инспекций труда стран СНГ и Монголии, в которой дистанционно приняли участие руководитель Инспекционного органа здравоохранения и труда РА Акоб Авагян, а также представители стран-членов альянса.
В ходе встречи заместитель руководителя Федеральной службы по труду и занятости РФ, вице-президент Международной ассоциации инспекций труда (IALI) Иван Шкловец поприветствовал участников и пожелал им плодотворной работы.
В повестку дня  вошли следующие вопросы:
• О текущей деятельности Международной ассоциации инспекций труда и Международной организации труда
• О ходе исполнения Плана мероприятий РАИТ СНГ и Монголии на 2022 год
• Обмен практиками инспекционных органов по труду
• О концепции информационной онлайн-библиотеки для членов Альянса «Библиотека трудовых отношений и охраны труда»
• О внесении изменений в Устав РАИТ СНГ и Монголии
• О выборе и утверждении символики Альянса
• О разработке механизма поощрения лучших инспекторов труда государственных инспекций труда стран РАИТ СНГ и Монголии
В процессе конференции обсуждался также вопрос проведения 3 ноября в Ереване совещательного собрания СНГ.
Руководитель Инспекционного органа проследил за работами по текущему ремонту административного здания
Руководитель Инспекционного органа вместе с ответственными лицами посетил административное здание школы № 69 имени Сахарова, административного района «Шенгавит», расположенного по адресу Араратян 26. По решению Правительства в 2019 году 2 корпуса школы было передано Инспекционному органу, где в настоящий момент ведутся ремонтные работы.
По завершении ремонтных работ сотрудники Центрального аппарата Инспекционного органа и Территориального центра города Еревана, это около 150 человек, будут переведены в новые корпуса, что сделает работу органа более слаженной и оперативной.
Руководитель Инспекционного органа на месте ознакомился с ходом ремонтных работ. В ходе визита с представителями строительной организации были обсуждены вопросы внутренней отделки здания, инженерных инфраструктур и работ по внешнему благоустройству.
Согласно меморандуму, подписанному между Инспекционным органом и армянским Офисом Программы развития ООН, проектно-сметные работы на территории были выполнены бесплатно, а 20% средств, предусмотренных для осуществления энергосберегающих работ, будут софинансированы указанной программой.