Հաստատվել է հանքարդյունաբերության ոլորտի աշխատանքային պայմանագրի օրինակելի ձևը
ՀՀ ՏԿԵ նախարարի 29․06․2021 թ․ N 34-Լ հրամանով հաստատվել է ընդերքօգտագործողների և աշխատողների միջև կնքվող աշխատանքային պայմանագրի օրինակելի ձևը։
Նման նախաձեռնություն առաջին անգամ է իրականացվել ընդերքօգտագործման ոլորտում, որը կդառնա ուղենիշային աշխատանքային հարաբերությունների ձևավորման համար։
Պայմանագրի օրինակելի ձևի մշակման համար ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի տեխնիկական աջակցությամբ իրականացվել է հանքարդյունաբերության ոլորտում հետազոտություն, ուսումնասիրվել են Հայաստանում աշխատանքային պայմանագրերին, աշխատաժամանակին, հանգստի ժամանակին, հատուցումներին, երաշխիքներին և այլ պայմաններին առնչվող հարցեր՝ անդրադառնալով ազգային օրենսդրությանն ու դատական պրակտիկային, միջազգային պայմանագրերին և ստանդարտներին, ինչպես նաև գերատեսչությունների և ոլորտում գործող ընկերությունների հետ քննարկումների արդյունքներին և մշակված առաջարկություններին։
Աշխատանքային պայմանագրի օրինակելի ձևն այստեղ՝
http://www.mtad.am/files/legislation/700.pdf
Համաձայնագրի ստորագրում
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հակոբ Ավագյանը և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության տնօրեն Էդուարդ Կիրակոսյանը ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր։
Հաշվի առնելով, որ սույն թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ են մտնում Աշխատանքային օրենսգրքի նկատմամբ Տեսչական մարմնի լիարժեք վերահսկողության դրույթները, կողմերը սույնով ստանձնեցին.
-ստեղծել համատեղ աշխատանքային խումբ` աշխատանքային օրենսդրության կիրարկման մասին գործատուների համար ձեռնարկ մշակելու և հրապարակելու,
-համատեղ իրազեկման միջոցառումներ իրականացնելու համար։
ՀՀ ԱԱՏՄ և Թայեքս համագործակցության շրջանակներում կայացել է Քովիդի 19-ի հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ առցանց աշխատաժողով
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի և Թայեքս համագործակցության շրջանակներում հունիսի 28-29-ին կայացել է Քովիդի 19-ի հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ առցանց աշխատաժողով։
Երևանի տարածքային կենտրոնի հիգիենիկ, սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային վերահսկողության բաժնի պետ-տեսուչ Նոնա Հայրապետյանը ներկայացրել է Տեսչական մարմնի կողմից Քովիդ 19-ի կանխարգելմանն ուղղված գործողությունները, օրենսդրությունը և դրա կիրարկումը ՀՀ-ում։
ԱԱՏՄ հիգիենիկ, սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային վերահսկողության վարչության գլխավոր տեսուչ Լիլիթ Հունանյանը ներկայացրել է ՀՀ պետական սահմանի անցման կետերում ԱԱՏՄ սահմանային վերահսկողական հսկիչ կետերի գործունեությունը։
ԵՄ գործընկերներն իրենց հերթին ներկայացրել են Դանիայում և Ավստրիայում Քովիդ 19-ի կանխարգելման ուղղությամբ տեսչական մարմինների կողմից իրականացվող աշխատանքները։
Թայեքս տեխնիկական աջակցության և տեղեկատվության փոխանակման գործիքը Եվրահանձնաժողովի գործիքն է, որն աջակցում է պետական կառավարման մարմիններին` ԵՄ օրենսդրության մոտարկման, կիրառման, ինչպես նաև ԵՄ լավագույն փորձի փոխանակման շրջանակներում:
Թայեքսը հիմնականում կարիքների հիման վրա ստեղծված գործիք է, որն անհատական կարճաժամկետ փորձագիտական խորհրդատվություն է տրամադրում հարցերի լուծման վերաբերյալ:

Утверждена типовая форма трудового договора в горнодобывающей промышленности
Согласно Приказу министра Министерства территориального управления и инфраструктуры РА N 34-Л от 29.06.2021 г. утверждена типовая форма трудового договора между недропользователями и работниками.
Подобная инициатива впервые была реализована в сфере недропользования, что станет ориентиром для формирования рабочих отношений.
Для разработки типовой формы договора при техническом содействии Программы развития ООН было проведено исследование в горнодобывающей сфере, изучены вопросы, касающиеся трудовых договоров, рабочего времени, перерыва, компенсаций, гарантий и других условий. Касаясь национального законодательства и судебной практики, международных договоров и стандартов, а также результатов обсуждений с ведомствами и компаниями, действующими в сфере, и разработанных предложений.
Образец  договора:
http://www.mtad.am/files/legislation/700.pdf
Подписание соглашения
Руководитель Инспекционного Oргана Здравоохранения и труда РА Акоб Авагян и директор Союза промышленников и предпринимателей Армении Эдуард Киракосян подписали соглашение о сотрудничестве.
Учитывая, что с 1 июля сего года вступают в силу новые полномочия о полном контроле над Трудовым кодексом Инспекционного органа, стороны обязались:
— создать совместную рабочую группу для разработки и публикации руководства для работодателей о применении трудового законодательства,
— для проведения совместных мероприятий по информированию.
В рамках сотрудничества Инспекционного Органа Здравоохранения и труда Ра и Тайекс состоялся онлайн-семинар связанный с ситуацией с COVID-19
В рамках сотрудничества Инспекционного Органа Здравоохранения и труда РА и Тайекс 28-29 июня состоялся онлайн-семинар связанный с  ситуацией с COVID-19.
Начальник отдела гигиенического, санитарно-гигиенического и противоэпидемического контроля Ереванского территориального центра ИОЗТ Нона Айрапетян представила проделанные работы, законодательство  и его применение направленные на профилактику коронавирусной инфекции  COVID-19 в РА.
Главный инспектор управления гигиенического, санитарно-гигиенического и противоэпидемического контроля ИОЗТ Лилит Унанян представила деятельность пограничных контрольных пунктов Инспекционного органа на пропускных пунктах государственной границы.
Партнеры ЕС, в свою очередь, представили работы, проводимые инспекционными органами в Дании и Австрии по предотвращению новой коронавирусной инфекции.
Программа технической поддержки и обмена информацией ТАЙЕКС (TAIEX) является инструментом технического содействия и информационного обмена Европейской Комиссии, которая содействует органам государственного управления.
Программа технической поддержки и обмена информацией ТАЙЕКС (TAIEX) — это в основном инструмент, созданный на основе потребности, которая предоставляет индивидуальную консультацию в кратчайшие сроки.