Տեսչական մարմինը հրավիրում է սեմինարի
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը հրավիրում է իրազեկման սեմինարի՝ բժշկական օգնության և սպասարկման վերահսկողության ոլորտի իրավական ակտերի և լիցենզավորման պարտադիր պահանջների և պայմանների վերաբերյալ։
Սեմինարը կկայանա հոկտեմբերի 7-ին, ժամը 15:00-ին։
Հրավիրվում են բժշկական կազմակերպությունների տնօրենները կամ բուժական գծով տեղակալները։
Գրանցվելու համար խնդրում ենք դիմում ուղարկել press@hlib.am էլեկտրոնային հասցեին։ Անցկացման վայրը՝ ք. Երևան, Նորք-Մարաշ, Արմենակ Արմենակյան 129, 5-րդ հարկ։
Զգուշացեք բոտուլիզմից. ԱԱՏՄ
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը, որպես բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման բնագավառում վերահսկողության պատասխանատու, հորդորում է`
• Խուսափել տնային պայմաններում պահածոյի պատրաստումից և այդ եղանակով պատրաստված պահածոների օգտագործումից՝ առանց դրանք ջերմային մշակման ենթարկելու,
• Տնային պայմաններում պատրաստված պահածոներն օգտագործելուց առաջ ենթարկել ջերմային մշակման` պահածոյի պարունակությունը եռացնելով 20-25 րոպե,
• Սննդամթերքը պահածոյացնել սառեցման, չորացման կամ աղադրման եղանակով,
• Չգնել տնային պայմաններում պատրաստված պահածոներ շուկայից կամ պատահական անհատներից,
• Թունավորմանը բնորոշ առաջին իսկ ախտանիշներն ի հայտ գալուն պես անմիջապես դիմել բժշկի:
Բոտուլիզմը սննդային ծանր թունավորում է, որն արտահայտվում է կենտրոնական և վեգետատիվ նյարդային համակարգի ախտահարումով: Բոտուլոթույնով ախտահարված սննդամթերքը չի փոխում իր համը, հոտը, գույնը և տեսքը: Հիվանդության ախտանիշերն ի հայտ են գալիս 2-3 ժամից մինչև 10 օրվա ընթացքում: Հիվանդության գաղտնի շրջանը 2 ժամից մինչև 12 օր է:
Կլինիկական հիմնական ախտանիշերն են սրտխառնոցը, փսխումը, փորլուծությունը և փորկապությունը, գլխապտույտը, տեսողության խանգարումը, երկտեսությունը, կոպի իջեցումը, բբերի լայնացումը, կլման ակտի խանգարումը, ռնգախոսությունը, խոսքի խանգարումը, բերանի չորությունը, սրտի աշխատանքի դանդաղումը, շնչառության խանգարումը, անգամ հավասարակողմ կաթվածը:
Երևան քաղաքի տարածքային կենտրոնի տեսուչները ստուգայցերով եղել են Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի Երևան քաղաքի տարածքային կենտրոնի տեսուչներն այսօր շարունակել են ստուգայցերը Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում։

Инспекционный орган приглашает на семинар
Инспекционный Oрган Здравоохранения и труда РА приглашает принять участие в семинаре по информированию о правовых актах сферы медицинской помощи и контроля за обслуживанием, обязательных требованиях и условиях лицензирования.
Семинар состоится 7 октября в 15:00 часов. В семинаре могут принять участие директора медицинских организаций или заместители по лечебной части.
Для участия в семинаре необходимо отправить заявку с контактными данными на электронный адрес: press@hlib.am. Место проведения: г. Ерeван, ул. А. Арменакяна 129, 5 этаж.
Остерегайтесь ботулизма. ИЗОТ
Инспекционный орган  как ответственный орган за контролем в области обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности населения, оповещает:
— Избегайте  домашнего консервирования, не используйте приготовленные таким путем консервы без предварительно тепловой обработке,
— Перед употреблением в пищу консервы  приготовленные в домашних условиях, подвергайте достаточной, в течение 20–25 минут, температурной обработке,
— Консервируйте продукты  методом охлаждения, сушки или соления,
— Не покупайте на рынке и у случайных лиц продукты домашнего консервирования,
— При появлении первых симптомов, характерных для отравления, немедленно обратиться к врачу.
Ботулизм-тяжелое пищевое отравление, которое проявляется в поражении центральной и вегетативной нервной системы. Пища, зараженная ботулиническим токсином, не меняет вкуса, запаха, цвета и внешнего вида. Первые симптомы заболевания появляются уже через 2-3 часа  и длятся до 10 дней. Инкубационный период заболевания длится от 2 часов до 12 дней.
Основными клиническими симптомами являются тошнота, рвота, диарея и запоры, головокружение, нарушение зрения, двоевидение, опущениe века, расширение зрачков, сложность глотания, нарушение речи, сухость во рту,  замедлениe работы сердца, затрудненное дыхание, паралич.
Специалисты Ереванского территориального центра провели проверки в административном районе Канакер-Зейтун
Специалисты Ереванского территориального центра ИОЗТ РА сегодня провели проверки в административном районе Канакер-Зейтун.
В общей сложности было проведено 26 проверок, из которых 20 в торговых точках, 6 в аптеках.
В отношении одного объекта торговли был составлен протокол о нарушении, в двух случаях были даны поручения.