ԱԱՏՄ ներկայացուցիչները` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում կայացած ՓՄՁ զարգացման ենթախորհրդի նիստին
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի Աշխատանքային օրենսդրության վերահսկողության վարչության պետ Իգիթ Հակոբյանը և Հիգիենիկ, սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային վերահսկողության վարչության պետ Աննա Հարությունյանը մասնակցել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում կայացած ՓՄՁ զարգացման ենթախորհրդի նիստին։
Մասնավոր հատվածի հետ համատեղ քննարկվել են «ՀՀ-ում կորանավիրուսային հիվանդության տարածման կանխարգելման նպատակով կիրառվող սանիտարական կանոնները հաստատելու մասին» 2020 թվականի օգոստոսի 4-ի առողջապահության նախարարի 17-Ն հրամանով ամրագրված նորմերի կիրարկման արդյունքում առաջ եկած խնդիրները, մասնավորապես՝ տնտեսավարողների նկատմամբ կիրառվող տուգանքների և աշխատողների շրջանում ծագած անհամաձայնությունների հարցերը։
Ենթախորհրդի նիստը գլխավորել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը։
ԱԱՏՄ մասնագետները ներկայացրել են առկա խնդիրների լուծման ուղիների վերաբերյալ դիրքորոշում։
Կայացել է «Աշխատանքի և աշխատանքի պաշտպանության մասին օրենսդրության պահպանման հեռահար վերահսկողություն» թեմայով վեբինար
Այսօր՝ նոյեմբերի 29-ին, տեղի է ունեցել ԱՊՀ անդամ երկրների և Մոնղոլիայի աշխատանքի տեսչությունների տարածաշրջանային դաշինքի ու Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գրասենյակի (ԱՄԿ Մոսկվայի գրասենյակ) Արժանապատիվ աշխատանքի հարցերով տեխնիկական աջակցության խմբի ներկայացուցիչների եռակողմ առցանց աշխատաժողով՝ «Աշխատանքի և աշխատանքի պաշտպանության մասին օրենսդրության պահպանման հեռահար վերահսկողություն» թեմայով։
ԱՄԿ Մոսկվայի գրասենյակի տնօրենի տեղակալ Միխաիլ Պուշկինը նշել է, որ ԱՄԿ Հազարամյակի հռչակագրի համաձայն՝ անվտանգ և առողջ աշխատանքային պայմանների առկայությունն արժանապատիվ աշխատանքի ապահովման առաջնային գործոնն է։ Ըստ նրա՝ տեսչական մարմինների լիազորությունները դեռևս սահմանափակ են, առավել ևս կորոնավիրուսային համավարակի պայմաններում․ «Ճգնաժամը ցույց տվեց, թե ինչքան կարևոր է աշխատանքի տեսչական մարմնի դերը՝ զանգվածային ճգնաժամերի պայմաններում աշխատատեղերի նախապատրաստման ու պահպանման հարցում։ Այս առումով անհրաժեշտություն է տեսչական մարմինների հագեցումը ժամանակակից սարքավորումներով»։
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավար, ԱՊՀ անդամ երկրների և Մոնղոլիայի աշխատանքի տեսչությունների տարածաշրջանային Դաշինքի նախագահող Հակոբ Ավագյանն իր բացման խոսքում շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչ РосТруд-ին և ԱՄԿ-ին՝ կարևորելով 21-րդ դարում թվային գործիքների կիրառումը, հատկապես՝ համավարակի պատճառով սահմանափակ հնարավորությունների պայմաններում, երբ տեսչական մարմինների կողմից հեռահար ստուգումների անցկացման թիվն ավելացել է բոլոր երկրներում։
«Վերջերս Երևանում կայացած ԱՊՀ անդամ երկրների և Մոնղոլիայի աշխատանքի տեսչությունների տարածաշրջանային դաշինքի տարեկան համաժողովի ժամանակ հնարավորություն ընձեռվեց ծանոթանալու ՌԴ տեսչական մարմնի թվային և հեռահար վերահսկողության գործիքներին։ Վստահ եմ, որ ԱՄԿ և մյուս գործընկերների համանման փորձն օգտակար կլինի Դաշինքի անդամների համար»,- նշել է Հ․ Ավագյանը։
Վեբինարի ժամանակ քննարկվել են աշխատանքային օրենսդրության և աշխատանքի պաշտպանության վերաբերյալ հեռավար վերահսկողության առանձնահատկությունները, առավելությունները, սահմանափակումները և պահանջները, ներկայացվել է միջազգային փորձը: Վեբինարին մասնակցել են ԱՄԿ ղեկավար կազմի և ԱՊՀ անդամ երկրների և Մոնղոլիայի աշխատանքի տեսչությունների տարածաշրջանային դաշինքի ներկայացուցիչներ։
ԱԱՏՄ մասնագետները հոկտեմբերի 22-28-ին իրականացրել են ընդհանուր 1035 ստուգայց
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը շարունակում է ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանով սահմանված Քովիդ-անվտանգության նորմերի պահպանման նկատմամբ վերահսկողությունը։
ԱԱՏՄ մասնագետները նոյեմբերի 22-28-ին իրականացրել են ընդհանուր 1035 ստուգայցեր, որոնց արդյունքում արձանագրել են 15 խախտում։ Ըստ Տեսչական մարմնի տարածքային կենտրոնների, պատկերը հետևյալն է․
☑ Երևանի տարածքային կենտրոն՝ 768 ստուգայց, 9 խախտում, 8 իրավախախտում, 11 տուգանք,
☑ Հարավային տարածքային կենտրոն՝ 40 ստուգայց, 1 խախտում, 6 տուգանք,
☑ Հյուսիսային տարածքային կենտրոն՝ 47 ստուգաց, 4 խախտում, 4 նախազգուշացում, 6 տուգանք,
☑ Արևմտյան տարածքային կենտրոն՝ 94 ստուգայց, 2 նախազգուշացում, 1 տուգանք,
☑ Արևելյան տարածքային կենտրոն՝ 86 ստուգայց, 1 խախտում, 2 նախազգուշացում, 8 ՎԻՎ արձանագրություն, 11 տուգանք։

Представители ИОЗТ на заседании подсовета по развитию малого и среднего бизнеса в Министерстве экономики РА
Начальник управления по контролю за трудовым законодательством Инспекционного Органа Здравоохранения и труда Игит Акобян и начальник управления гигиенического, санитарно-гигиенического и противоэпидемического контроля Анна Арутюнян приняли участие на заседании подсовета по развитию малого и среднего бизнеса в Министерстве экономики РА.
В ходе встречи совместно с частным сектором были обсуждены проблемы, возникшие в результате применения норм, утвержденным приказом Министра здравоохранения РА N 17 – N, от 4 августа 2020 года «Об утверждении санитарных правил, применяемых для предотвращения распространения коронавирусной болезни в РА», в частности, вопросы касающиеся штрафов, применяемых к хозяйствующим субъектам, а также разногласий между сотрудниками.
Заседание подсовета провел заместитель министра экономики РА Рафаэль Геворгян.
Специалисты ИОЗТ представили свое видение относительно методов принятия решений существующих проблем.
В период с 22 по 28 ноября специалистами ИОЗТ было проведено 1035 проверок
Инспекционный Орган Здравоохранения и труда РА продолжает проверки за соблюдением правил Covid-безопасности, установленных приказом Министра здравоохранения РА.
В период с 22 по 28 октября специалисты ИОЗТ провели в общей сложности 1035 проверок, в результате которых было зафиксировано 15 нарушений.
В частности:
— Территориальный центр города Еревана — 768 проверок, 9 нарушений, 9 правонарушений, 11  штрафов,
— Южный территориальный центр — 40 проверок, 1 нарушение, 6 штрафов,
— Северный территориальный центр — 47 проверок, 4 нарушения, 4 предупреждения, 6 штрафов,
— Западный территориальный центр —  94 проверок, 2 нарушения, 1 штраф,
— Восточный территориальный центр —  86 проверок, 1 нарушение, 2 предупреждения, 8 протоколов, 11 штрафов.
Состоялся вебинар на тему «Дистанционный надзор (контроль) за соблюдением законодательства о труде и охране труда»
Сегодня, 29 ноября, состоялась трехсторонняя онлайн-конференция представителей Регионального альянса инспекций труда стран-участников СНГ и Монголии (РАИТ СНГ и Монголии) и Группы технической поддержки по вопросам достойного труда и Бюро МОТ для стран Восточной Европы и Центральной Азии (Московское Бюро МОТ) на тему «Дистанционный надзор (контроль) за соблюдением законодательства о труде и охране труда».
Заместитель директора Московского Бюро МОТ Михаил Пушкин отметил, что согласно Декларации тысячелетия МОТ наличие безопасных и здоровых условий труда является важным фактором обеспечения достойной работы.
По словам господина Пушкина, полномочия инспекционных органов пока ограничены, тем более в условиях коронавирусной инфекции: «Кризис показал, насколько важна роль Инспекционного органа в вопросе подготовки и сохранения рабочих мест в условиях кризиса. В этом плане есть необходимость оснащения инспекционных органов современными оборудованиями».
В своей вступительной речи руководитель Инспекционного органа, Председатель Регионального альянса инспекций труда стран-участников СНГ и Монголии Акоб Авагян поблагодарил  организаторов мероприятия, в частности Роструд и МОТ, подчеркнув важность применения цифровых инструментов в 21-м веке, особенно в условиях ограниченных возможностей связанных с новой коронавирусной инфекцией, в виду увеличения дистанционного формата проверок инспекционными органами во всех странах.
— «На состоявшемся недавно в Ереване ежегодном форуме Регионального альянса инспекций труда стран-участников СНГ и Монголии была предоставлена возможность ознакомиться с инструментами цифрового и дальнего контроля Инспекционного органа РФ. Уверен, что подобный опыт МОТ и других партнеров будет полезен для членов aльянса», — подчеркнул господин Авагян.
В ходе вебинара были обсуждены особенности, преимущества, ограничения и требования трудового законодательства и дистанционного контроля за защитой труда, а также  был представлен международный опыт.
В вебинаре приняли участие представители руководящего состава МОТ и  Регионального альянса инспекций труда стран-участников СНГ и Монголии.