Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի աշխատողների առողջության պահպանման և անվտանգության ապահովման վերահսկողության բաժնի գլխավոր տեսուչները սեմինար-քննարկում են իրականացրել ՀՊՏՀ ֆինանսատնտեսագիտական քոլեջի ուսանողների համար։
Սեմինարի ընթացքում տեսուչները ներկայացրել են ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված երաշխիքների, աշխատատեղում անվտանգ աշխատանքային պայմանների ապահովման, երեխաներին աշխատանքի վատթարագույն ձևերում ներգրավման արգելման, ինչպես նաև հարկադիր աշխատանքի վերաբերյալ օրենսդրությամբ սահմանված դրույթները։
Միջոցառումն ընթացել է ինտերակտիվ ձևաչափով, որին ակտիվորեն մասնակցել են ուսանողները։ Հնչել են թեմային վերաբերվող բազմաթիվ հարցեր, որոնց բանախոսները պատասխանել են։
Միջոցառումը կայացել է ՀՀ կառավարության 05.01.2023թ.-ի թիվ 31-Լ որոշման` ՀՀ-ում 2023-2025 թվականների ընթացքում մարդկանց շահագործման (թրաֆիքինգի) դեմ պայքարի կազմակերպման ազգային ծրագրի իրականացման ժամանակացույցով հաստատված միջոցառումների շրջանակներում։

Семинар по повышению осведомленности для учащихся финансово-экономического колледжа АГЭУ
11-го декабря 2023 г. главные инспектора отдела по надзору за охраной здоровья и безопасностью работников Инспекционного органа здравоохранения и труда РА Степан Шаумян, Карен Казарян и Левон Абрамян, провели очередной семинар для учащихся финансово-экономического колледжа АГЭУ.
В ходе семинара инспекторы ознакомили участников с гарантиями, установленными законодательством РА, обеспечением безопасных условий труда на рабочих местах, запретом вовлечения детей в наихудшие формы детского труда, а также с положениями, определенными законодательством относительно принудительного труда.
Мероприятие проходило в интерактивном формате, в котором активно участвовали студенты. В процессе встречи было задано много вопросов, касающихся этой темы, на которые были даны исчерпывающие ответы.
Мероприятие было проведено в рамках программ мероприятий, утвержденных постановлением правительства РА от 05.01.2023 № 31-Л, графика реализации Национального плана действий по борьбе с торговлей людьми в РА на 2023 — 2025 гг.