ՀՀ առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմինն այսօր ուժեղացված ստուգայցերն անցկացրել է Արաբկիրում։ Երեւանի այս վարչական շրջանում տասնյակ անակնկալ դիտարկումները չնչին խախտումներ են արձանագրել, որոնց մի մասը` տեղում վերացման ենթակա։
Համաժամանակյա դիտարկումներ են անցկացվել, մասնավորապես, սուպերմարկետների խոշոր ցանցերի մասնաճյուղերում։ Ստուգայցերի մի մասի հիմքում եղել են քաղաքացիներից թեժ գծով ստացված ահազանգերը։ Այսուհանդերձ, տեսչական մարմնի մասնագիտական խմբերը փաստում են` խախտումները զգալիորեն նվազել են, որոշ տնտեսավարողների մոտ` անգամ բացառվել։
Զուգահեռ տարվել են նաեւ կասեցման աշխատանքներ` առավելապես մարզերում ու հիմնականում մանրածախ առեւտրով զբաղվող անհատ ձեռներեցների մոտ։
ԱԱՏՄ ստուգայցերն անակնկալ են, ամեն օր եւ ողջ երկրում։ Տեսչական մարմինը հորդորում է տնտեսավարողներին` խստագույնս պահպանել կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով սահմանված անվտանգության նորմերը և հետամուտ լինում դրանց կատարմանը. քանի դեռ կորոնավիրուսը նահանջի հեռանկար չի ցուցաբերում, ԱԱՏՄ-ն շարունակելու է ուժեղացված հսկողությունը:

Специалисты Эчмиадзинского отдела Западного территориального центра Инспекционного органа здравоохранения и труда РА провели очередной семинар по повышению осведомленности в Эчмиадзинском медицинском центре Армавирской области.
Присутствующих приветствовали начальник Эчмиадзинского отдела Западного территориального центра Инспекционного органа Давид Казарян и заместитель директора Эчмиадзинского медицинского центрa Артур Арутюнян.
Старший инспектор Эчмиадзинского территориального центра Арман Агикян провел семинар для двух десятков представителей медицинского персонала, эпидемиологов, инфекционистов. Тема семинара: «Санитарная безопасность и текущая эпидемиологическая ситуация.».
В процессе встречи специалист Инспекционного органа представил эпидемиологическую ситуацию в Армавирской области, а также коснулся необходимости проведения мероприятий по повышению осведомленности в сфере общественного здравоохранения. В ходе встречи были подробно обсуждены требования санитарных правил и норм, утвержденных приказом министра здравоохранения РА, действующие в сфере правовые акты, установленные нормы и процесс их применения.
Специалисты Инспекционного органа также ответили на интересующие вопросы, поднятые медицинским персоналом.