Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի կողմից շարունակվում են այցերը սահմանամերձ համայնքների հանրակրթական հաստատություններ։
Տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալ Թագուհի Հակոբյանն այցելել է Արարատի մարզի Զանգակատուն գյուղի միջնակարգ դպրոց, որտեղ անցկացրել է իրազեկման միջոցառում աշակերտների և դպրոցի անձնակազմի համար։
Այցին մասնակցել են hիգիենիկ, սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային վերահսկողության վարչության պետ Աննա Հարությունյանը և Արևմտյան տարածքային կենտրոնի պետ Գնել Սարգսյանը։
Թագուհի Հակոբյանն անձնակազմին և աշակերտներին ներկայացրել է Տեսչական մարմնի տեղը և դերը պետական կառավարման մարմինների համակարգում, գործունեության նպատակը, վերահսկողության ենթակա ոլորտները և լիազորությունները, այդ շրջանակում մասնավորեցնելով երեխաների առողջության պահպանմանն առնչվող օրենսդրությունը։
Տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալն աշակերտներին ծանոթացրել է վերահսկողության յուրաքանչյուր ոլորտին առանձին, անդրադարձել այն հարցերին, որոնց երեխաները կարող են հանդիպել կամ առնչվել իրենց առօրյայում՝ նրանց փոխանցելով անհրաժեշտ նվազագույն գիտելիքներ։
Հիգիենիկ, սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային վերահսկողության վարչության պետ Աննա Հարությունյանը դպրոցականներին ներկայացրել է.
Դպրոցի տնօրենի պարտականությունները կատարող Թ. Միքայելյանը և ուսուցիչները ողջունել են նախաձեռնությունը՝ ընդգծելով նման հանդիպումների կարևորությունը աշակերտների և ուսուցիչների համար։
Միջոցառումն ավարտվել է հետաքրքրող հարցերի ակտիվ քննարկմամբ և պարզաբանմամբ։
Այնուհետև Թագուհի Հակոբյանը հանդիպել է Զանգակատուն գյուղի բնակիչներին, այցելել նրանց տներ, զրուցել և հետաքրքրվել Տեսչական մարմնի վերահսկողությանն առնչվող հնարավոր խնդիրներով։
Բնակիչներն ուրախությամբ են արձագանքել հանդիպմանը և կարևորել պետական մարմնի քայլը՝ համայնքների բնակիչներին մոտ գտնվելու և նրանց խնդիրներով մտահոգվելու նմանօրինակ մոտեցումը։